Întrebare bottleneck pt upgrade

Probleme legate de Hardware

Moderator: Suport Team

GlontzVidia
Member

Întrebare bottleneck pt upgrade

Mon Oct 28, 2019 2:56 pm

Salut!Am un PC cu un i5-7400 și un gtx 1060 6gb și 16 GB RAM pe o sursă de 500w. Vreau sa fac un upgrade la placa video cu un RTX 2060 SUPER. Acum nu știu ce să mai cred pe internetul asta. Te rog să îmi spui daca este bottleneck și cât de grav mă va afecta la fps in 1080p. Din cat am "navigat" am descoperit că sursa va merge ok, dar acum a apărut această problema cu bottleneck.Sau nu este problema? Va rog sa mă lamuriti!!
SAM
Suport Team Moderator

Re: Întrebare bottleneck pt upgrade

Mon Oct 28, 2019 4:44 pm

Salut,

Între procesorul i5-7400 și placa video dedicată RTX2060SUPER este un bottleneck destul de mare. De preferat este ca procesorul să fie mai bun decât placa video dedicată, deoarece majoritatea jocurilor online sunt dezvoltate pe multi-core și threads.
Dacă vei folosi această configurație, procesorul va fi folosit în proporție de 100%, pe când placa video dedicată la maxim 60% (zic eu), în funcție de jocul rulat. Sunt jocuri care cer mai mult CPU decât GPU, și sunt altele care cer invers.

Din punctul meu de vedere, nu merită să faci acest upgrade la altă configurație decât dacă consideri și procesorul.

Baftă!
"Dacă vrei să vezi zile mai bune,
Tu fii schimbare ce vrei s-o vezi în lume."
GlontzVidia
Member

Mon Oct 28, 2019 11:21 pm

Ideea este că îmi voi face upgrade pe viitor la procesor și placa de baza dar am cumpărat această placă la 1300 lei și eu zic că nu merita ratata oferta.Dar întrebarea este nu va afecta sistemul cu nimic decât că nu va merge la capacitate maxima placa nu?
SAM
Suport Team Moderator

Tue Oct 29, 2019 4:15 pm

Da. Nu va afecta cu nimic sistemul dacă va face bottleneck.
Ideea este să nu se investească aiurea, dar dacă zici că ai prins oferă bună, e bine. Însă, ai grijă să nu fie probleme cu produsul. Pentru ofertele de genul ăsta trebuie să ai mare grijă.
"Dacă vrei să vezi zile mai bune,
Tu fii schimbare ce vrei s-o vezi în lume."

Return to “Hardware”