problema placa de baza

Probleme legate de Software

Moderator: Suport Team

Mariankingsuru
Member

problema placa de baza

Sun May 05, 2019 12:09 am

buna seara am o problema cu placa de baza o aprind si incepe sa se stinga si sa se aprinda sunetul bios nu se mai aude am schimbat si pastila bios si tot nu merege astept mesajul dumneavoastra multumesc anticipat
SAM
Suport Team Moderator

Re: problema placa de baza

Sun May 05, 2019 9:59 am

Salut,

Prin ”pastila bios” te-ai referit la bateria CMOS?

Sunt multe cauze care pot produce asemenea probleme. Mai jos sunt câteva cauze și rezolvări des întâlnite:
Scoate placa video dedicată (GPU) și eventualele unități de stocare suplimentare (inclusiv DVD-RW). Eventual, poți face un breadboarding (cu minimul de componente și fără carcasă).
1. CMOS - ștergerea hardware a setărilor BIOS și încărcarea celor default (din fabrică) - clear CMOS (verifică în documentația plăcii de bază).
2. Bateria CMOS - înlocuiește bateria CMOS atunci când sistemul nu este alimentat.
3. Memoria principală (RAM) - folosește toate combinațiile de slot și asigură-te că toate plăcuțele de memorie RAM funcționează corect. Poți încerca să dai boot și fără nici o plăcuță de memorie RAM pentru a observa comportamentul (în mod normal ar trebui să se audă un beep).
4. Procesorul (CPU) - asigură-te că procesorul nu se încălzește excesiv și că are pasta termoconductoare aplicată corect.
5. Sursa (PSU) - trebuie să faci un test cu o altă sursă.

Baftă!
"Dacă vrei să vezi zile mai bune,
Tu fii schimbare ce vrei s-o vezi în lume."

Return to “Software”