Problemă instalare Windows 7 ACPI Compliant

Probleme legate de Software

Moderator: Suport Team

keNN.
Member

Problemă instalare Windows 7 ACPI Compliant

Tue Dec 10, 2019 3:05 pm

Salutare!

De ceva timp mă chinui să instalez Windows 7 pe un laptop HP Omen 15, model 2019. Windows 10 ruleaza perfect pe acesta dar doresc sa instalez Windows 7 deoarece imi place mai mult. Țin să precizez ca am facut deja stick-ul bootabil cu Windows 7 CORECT, însă dupa ce laptopul booteaza primesc această eroare: The bios in this system is not fully acpi compliant. Please contact your system vendor for an updated BIOS.

Poză:
Image

Aș fi foarte recunoscător daca m-ați ajuta cu această problema. Va mulțumesc!
Cri0
Member

Re: Problemă instalare Windows 7 ACPI Compliant

Tue Dec 10, 2019 10:09 pm

" Expect the best, prepare for the worst! "
keNN.
Member

Wed Dec 11, 2019 3:06 pm

Cri0 wrote:
Tue Dec 10, 2019 10:09 pm
https://www.youtube.com/watch?v=gHt_WOxVh5Q
Succes!
Crede-ma ca am incercat absolut toate metodele de pe YouTube, nu functioneaza nimic.
keNN.
Member

Sat Dec 14, 2019 11:57 am

UP
Cri0
Member

Sun Dec 15, 2019 11:13 am

In caz ca nu gasesti, mi se pare ca exista skinuri ptr w10, sa il transformi in w7:) W7 a cam incetat sa mai primeasca update-uri.

Mai incearca sa instalezi W10, fa update la BIOS, ultima versiune, apoi, incearca, iar cu W7.
" Expect the best, prepare for the worst! "
D3iu
Suport Team Moderator

Thu Apr 02, 2020 11:42 am

Salut, hai sa incercam alta metoda desii nu stiu daca ai incercat-o pana acum sau nu.. imi spui tu... Intrii in bios si cauti o optiune cu HDD BOOT MODE sau doar BOOT MODE... (optiunea asta poate sa difere pentru ca fiecare fabricant le denumeste cum are chef) undeva acolo scrie AHCI daca gasesti optiunea asta scrisa undeva dai pe ea si o schimbi cu IDE... acum explicatia e simpla.. AHCI (Advanced Host Controller Interface) e varianta noua de controller pentru hard disk si e folosita in principal de windows 10 si modul EFI (se poate sa apara si EFI sau UEFI in loc de AHCI) vezi tu pe acolo... ideea e ca sunt doar 2 optiuni.. trebuie sa alegi IDE... ca nu stie by default modul EFI si cum windows 7 nu are mod EFI pentru ca a fost creat abea de la windows 8 in sus... ar trebui sa poti instala windows 7

Din pacate cum am zis nu iti pot da detalii exacte pentru ca fiecare producator isi face meniurile dupa bunul plac si e imposibil sa le tii minte pe toate

PS. e posibil ca optiunea sa fie intr-un sub meniu.. deci ia-le la rand pana gasesti o chestie cu AHCI sau UEFI sau EFI.. si schimba cu IDE

Return to “Software”