Problema placa grafica

Probleme legate de Software

Moderator: Suport Team

deepkill2
Member

Problema placa grafica

Fri Apr 17, 2020 12:58 am

Bună seara! Am comandat acum câteva zile un pc de pe cel.ro și cred ca am o problema cu placa video(Rx580) , merge doar portul dvi din toate, am încercat sa instalez driverul video și nu reușesc, calculatorul își da restart sau se face ecranul negru și nu mai face nimic. Țin sa menționez ca și prin dvi se vede foarte rau, nu știu dacă e de la cablu sau de la placa video.
Am încercat cu adaptoare toate porturile, 3 display port și un hdmi și nu primesc semnal pe niciunul.. Sa îl trimit la garanție sau e ceva simplu de făcut de care eu nu am habar?
kreator
Member

Re: Problema placa grafica

Mon Apr 20, 2020 5:41 pm

Incearca sa dezinstalezi cu DDU toate driverele si reinstaleaza tot, poate e o problema de drivere. Eu am luat un Rx570 si am c-am aceleasi probleme, am trimis-o inapoi ca nu mai stiu ce sa-i fac. Adica la mine se pierde semnalul vide pe iesire HDMI (altele nu am incecat) cand si cum vrea.
Wishz
Global Moderator

Re: Problema placa grafica

Thu Apr 23, 2020 1:12 pm

Am vazut probleme similare cu aceste placi video.
Incearca sa cauti in bios unde ai optiunea de placa video integrata si sa ii dai disable.
La unele persoane a functionat asa dar la unele nu.
Daca nu reusesti, ti-as sugera sa mergi la cineva ce se ocupa cu reparatii sa arunce o privire sau sa trimiti PC-ul inapoi sa ti-l faca ei.
Cum am spus mai sus, problema asta este foarte frecventa la aceste placi video.
Ala fara pc'uri pe pereti!

Return to “Software”