Poblema Cablaje internet

Probleme legate de Internet si Retele

Moderator: Suport Team

CatalinGabriel
Member

Poblema Cablaje internet

Fri Mar 01, 2019 8:43 pm

Salut , sunt nou prin zona . So , am o mica /mare problema . M-am mutat de curand intr-un apartament in chirie iar aici internetul este prin fibra optica de la RDS . Toate bune si frumoase , am sunat la ei , au facut wifi-ul lor bridge pentru a-mi pune eu routerul meu s.a.m.d , problema rezolvata , acum intervine partea nasoala . Routerul meu este la intrare sus pe un "dulap" , pc-ul meu este in dormitor , am observat ca sunt cabluri de internet trase in prizele din casa doar ca nu sunt mufate dar ...Internetul fiind prin fibra cablurile acelea de la intrare nu sunt mufate niciunde si chiar daca as chema pe cineva sa le mufeze cred ca e pointless dat fiind ca internetul in casa e tras prin fir separat de fibra optica . ideea este ca ar trebui sa ma lungesc cu un cablu de internet kilometric in toata casa si nu mi-as dori acest lucru . La ce solutii pot apela in aceasta situatie pentru a nu sta cu un ditamai cablu de la intrare pana in dormitor , daca mufez acele cabluri le pot conecta undeva , cumva sa dau drumu la internet in prize ? Va pun imediat si cateva poze sa va dati seama despre ce vorbesc. Multumesc anticipat !
CatalinGabriel
Member

Re: Poblema Cablaje internet

Fri Mar 01, 2019 8:47 pm

Return to “Networking”