Problema conexiune internet instabila!

Probleme legate de Internet si Retele

Moderator: Suport Team

IonutBelteghi
Member
Posts: 3
Joined: Thu Dec 13, 2018 10:12 pm

Problema conexiune internet instabila!

Thu Dec 13, 2018 10:17 pm

Salut,

am o mica problema cu conexiunea la internet se incarca extrem de greu site-urile pe care le deschid sau de multe ori imi apare o eroare o sa las o poza ( https://imgur.com/a/RTtQRaO ) setarile la internet sunt implicite inclusiv setarile proxy problema asta o am de cate-va zile bune am schimbat windows-ul dar nici o diferenta .... am restartat modemul de net l-am si reconfigurat am verificat absolut toate cablurile LAN dar nu prezinta nici un defect sau problema, precizez ca pe laptop nu am problema respectiva nici prin conexiune LAN cat nici prin WI-FI am incercat diferite metode de a rezolva lucrul asta dar fara succes, a mai intampinat cineva problema asta?
User avatar
cipflixtv
Administrator
Contact:
Location: Timisoara
Posts: 492
Joined: Wed Mar 21, 2018 9:00 pm

Re: Problema conexiune internet instabila!

Thu Dec 13, 2018 11:30 pm

deci sa inteleg ca incerci sa intrii pe net de pe un PC, pe el e problema asta .. e mai vechi ?
:o CipFlixTV - Ala cu pc'uri pe pereti! :o
Image
IonutBelteghi
Member
Posts: 3
Joined: Thu Dec 13, 2018 10:12 pm

Re: Problema conexiune internet instabila!

Thu Dec 13, 2018 11:38 pm

nu este un pc vechii.... dar problema este ca incerc de multe ori sa accesez internetul dar imi apare erroarea respectiva care am mentionat-o si in topic si am atasat un link cu o fotografie ... de cele mai multe ori se incarca greu site-urile ori apare eroarea respectiva!
IonutBelteghi
Member
Posts: 3
Joined: Thu Dec 13, 2018 10:12 pm

Re: Problema conexiune internet instabila!

Fri Dec 14, 2018 1:14 am

Mentionez ca am Internet de la RCS&RDS prin fibra optica... un link de SpeedTest efectuat adineauri: https://rcs-rds.speedtestcustom.com/res ... b37e2d22ea viteza de net este normala nu pare nimic neinregula nu stiu dece primesc eroarea aceea, update-urile si driverele sunt la zii
User avatar
SAM
Global Moderator
Contact:
Location: Suceava
Posts: 1032
Joined: Fri Aug 17, 2018 10:49 am

Re: Problema conexiune internet instabila!

Fri Dec 14, 2018 3:16 pm

Salut,

Am avut și eu problema asta pe un laptop mai vechi.
Am folosit opțiunea Troubleshoot problems și mi-a găsit o problemă la Network Adapter. Prima data s-a rezolvat problema după diagnosticare. A doua oară, după un restart, nu s-a mai rezolvat și a trebui să dau reset manual la Network Adapter(Control Panel > Network and Internet > Network and Sharing Center > Change adapter settings).
Astfel am rezolvat problema, însă după câteva zile a apărut din nou. De data aceasta am folosit niște comenzi în CMD care au rezolvat definitiv problema.
[+] Comenzile pentru CMD
netsh winsock reset catalog
netsh int ipv4 reset reset.log
netsh int ipv6 reset reset.log

A trecut ceva timp de când am făcut asta, dar e posibil să meargă funcționeze și acum.
Baftă!
"Dacă vrei să vezi zile mai bune,
Tu fii schimbare ce vrei s-o vezi în lume."

Return to “Networking”