Buton fizic pentru scenariu

Probleme legate de Alexa, Google Home si Smart Home in general

Moderator: Suport Team

rs315dvd
Member

Buton fizic pentru scenariu

Thu Feb 07, 2019 4:34 pm

Salut

Am incerat sa automatizez cat mai mult tot ce inseamna cirucitele electrice din casa folosind platforma celor de la FIBARO, partea de incalzire si de securitate.

Pe parte de asistenta folosesc platforma celor de la Google.

Vreau sa va intreb daca exista vre-o posibilitate de a adauga un buton fizic pentru un scenariu definit de mine? Buton care sa inchida de exemplu luminile, sa armeze alarma si sa opreasca alte dispozitive conectate la google home.
Last edited by rs315dvd on Thu Feb 28, 2019 4:10 am, edited 1 time in total.
SAM
Global Moderator

Re: Buton fizic pentru scenariu

Fri Feb 08, 2019 5:48 pm

Salut,

Vrei să folosești butoane de genul acesta pentru a crea scenele?
Folosești Google Home?
"Dacă vrei să vezi zile mai bune,
Tu fii schimbare ce vrei s-o vezi în lume."
rs315dvd
Member

Tue Feb 12, 2019 5:07 am

salut,

folosesc deja 2 butoane de la fibaro, ele pot controla doar scene prestabilite pentru fibaro. da am un google home mini, un google home si un google home hub. vreau un buton cu care sa pot sa controlez un scenariu din google home care de exemplu imi va opri tot ce este conectat la fibaro + imi va opri televizoarele prin logitech harmony hub + 2 prize de la tp link + un sonoff. in momentul in care zic "hey google turn off everything" google home face asta, dar daca nu vreau sa apelez la comanda vocala cum as putea sa fac asta cu un buton fizic. multumesc
D3iu
Suport Team Moderator

Wed Mar 20, 2019 7:48 am

Incearca IFTTT, faci un cont legi google home de IFTTT si apoi pe acesta il legi la toate dispozitivele pe care vrei sa le comanzi.. atunci cand apesi butonul acesta trimite o comanda catre IFTTT care mai apoi trimite comanda catre toate dispozitivele conectate la google home.. din pacate nu cred ca exista o varianta asa super simpla sa legi o scena facuta deja.. trebuie sa legi toate conturile de acel IFTTT, iti las un link: https://ifttt.com/

Sper sa te descurci !

Return to “Virtual Assistants / Home Automation”