Conectare controler AIO la controler wifi

Tot ce tine de Benzi LED, RGB si lumini ambientale

Moderator: Suport Team

balki
Member

Conectare controler AIO la controler wifi

Wed Dec 05, 2018 7:19 pm

Salutare!

Am un AIO Raijintek ORCUS 240 , care vine cu un controler IR pentru LED-urile ventilatoarelor. Acest controler are un port care se poate lega la o placa de baza cu suprt petru lumini RGB de 12V sincronizand astfel luminile ventilatoarelor cu ce mai ai prin PC. Intrebarea este, daca cumpar un controler cu banda RGB ca cel din kitul acesta, pot conecta controlerul AIO la el si sa sincronizez prin wifi lumina ventilatoarelor si lumina benzii RGB de pe birou? Ambele merg pe 12V. Sau aveti o alta sugestie de sincronizare? Placa mea de baza nu are mufa pentru control RGB

imagine cu legatura controler-ului AIO la placa de baza
Image

Image

Controlereul benzii RGB e geva de genul acesta:
Image

legatura initiala:
PB --> controler AIO --> lumina ventilatoare

Legatura dorita:
Controler WiFi --> controler AIO -->Lumina ventilatoare + banda RGB

Multumesc!
SAM
Global Moderator

Re: Conectare controler AIO la controler wifi

Fri Dec 07, 2018 9:19 pm

Salut,

Dacă cumperi acel kit trebuie să renunți la AIO Controller pentru că nu poți controla un controller prin alt controller, ci doar să-l alimentezi. Dezlipești firele de la AIO Controller și le legi la acel controller din kit.

Trebuie să ai în vedere că pentru banda cu LED RGB nu este recomandat un circuit care consumă mai mult de 50W. Deci, nu trebuie să ai o bandă LED mai lungă de 5 metri(pentru benzile LED care au peste 9W/metru). Trebuie să le legi în paralel.

Baftă!
"Dacă vrei să vezi zile mai bune,
Tu fii schimbare ce vrei s-o vezi în lume."

Return to “Lumini LED si Ambianta”