Salut sunt Marian, sunt nou si am probleme cu internetul, putin ajutor va rog

Adresat membrilor noi : aici va puteti prezenta si discuta despre orice!

Moderator: Suport Team

Andreca marian
Member
Posts: 2
Joined: Wed Mar 25, 2020 11:52 am

Salut sunt Marian, sunt nou si am probleme cu internetul, putin ajutor va rog

Wed Mar 25, 2020 11:59 am

Salut sunt la țară si am internet 4g de la orange modemul imi scoate 300 mbs asa scrie pe el max, dar nu ating viteza asta decat 2,3 mbs si un upload de 20 mbs, as vrea sa știu daca imi cumpăr un wifi si il leg prin lan cu cel de la orange ii posibil sa am o viteza mai mare sau nu? Pc folosesc un predator helios 300,nu vreau sa arunc bani aiurea si urmarindu te pe YouTube am zis sa încerc sa te întreb
User avatar
SAM
Global Moderator
Contact:
Location: Suceava
Posts: 1032
Joined: Fri Aug 17, 2018 10:49 am

Re: Salut sunt Marian, sunt nou si am probleme cu internetul, putin ajutor va rog

Wed Mar 25, 2020 1:40 pm

Salut,

Folosește speedtest.net și realizează un test ziua și un test noaptea. Pune aici rezultatele obținute.

Ce vrei să spui cu ”cumpăr un wifi si il leg prin lan”? Dacă vrei să spui că vrei să cumperi un router cu Wi-FI și să-l legi la modem, atunci nu. Lățimea de bandă rămâne aceeași, iar răspunsul modemului va fi mai întârziat, deoarece trebuie să treacă și prin router.

Am mai discutat azi o problemă asemănătoare. Aruncă o privire aici, poate îți faci niște idei.

Ca idee, ceea ce scrie pe modem este capacitatea lui maximă. Însă, dacă ISP (Orange) nu îți oferă această lățime de bandă, modemul nu are de unde să crească. El îți oferă în rețeaua locală ceea ce primește de la ISP, nimic altceva.
Verifică contractul pe care îl ai cu ISP. În contract ar trebui să scrie ce opțiune ai activat. De asemenea, poți folosi un cont online Orange pentru a verifica asta sau poți suna la ei.

Baftă!
"Dacă vrei să vezi zile mai bune,
Tu fii schimbare ce vrei s-o vezi în lume."
Andreca marian
Member
Posts: 2
Joined: Wed Mar 25, 2020 11:52 am

Salut

Wed Mar 25, 2020 3:44 pm

Mersi mult, at am vrut sa știu

Return to “Aici va puteti prezenta”