Vopsire carcasa și componente.

Tot ce tine de PC MODDING

Moderator: Suport Team

Madman95
Member

Vopsire carcasa și componente.

Sun Aug 16, 2020 2:35 pm

Salut ,
Ma tot gândesc sa încep sa vopsesc anumite componente PC in alb odată cu achiziționarea unei carcase albe vreau sa fac un set up alb.
Am înțeles că la anumite părți din plastic ce nu participă la răcire nu contează ce fel de vopsea folosești.
Dar cum rămâne cu cele ce participă?
Răcirile de pe placa de baza
Carcasa placa video (AMD Radeon 50th anniversary)
Si alte componente din metal.
Trebuie achiziționată o vopsea termoconductoare?
Va mulțumesc anticipat !
Cheers!
RobertGHD
Suport Team Moderator

Re: Vopsire carcasa și componente.

Wed Aug 19, 2020 12:17 am

Vopsea termoconductoare din cate stiu eu nu exista. In schimb un strat subtire de vopsea afecteaza foarte putin spre deloc proprietatile de disipare a caldurii, daca vopseaua ar fi izolat asa bine termic nu ne mai puneam 20cm de polistiren pe casa, ii dadeam o mana de vopsea.
Carcasa placii video poti sa o vopsesti linistit cu orice vopsea, atat timp cat nu vopsesti si coolerul de aluminiu de sub aceasta, pe care nici nu prea vad de ce ai vrea sa il vopsesti.
"Racirile" de pe placa de baza le poti de asemenea vopstii cu orice tip de vopsea atat timp cat nu exagerezi cu grosimea stratului. Spre deosebire de heatsinkurile ca cele de pe placa video, care au multe fante foarte subtiri, cele de pe placa de baza sunt in mare parte bucati solide de aluminiu care oricum nu racesc atat de bine deci nu-i mare bai daca le vopsesti. De asemenea poti sa vopsesti si ramii daca vrei, de asemenea cu vopsea spray clasica. Arunca un ochii aici: viewtopic.php?f=28&t=1861 si vezi cum le-am vopsit eu.
Madman95
Member

Sat Aug 22, 2020 3:09 am

Cheers man !
Imi poti recomanda o vopsea anume? (Link)
Mersi!
RobertGHD
Suport Team Moderator

Sun Aug 23, 2020 12:15 am

Imi e greu sa iti las un link direct din moment ce nu stiu ce anume iti doresti sa faci si in ce culoare.
In principiu pana acum am obtinut rezultate ok cu:
Vopsea spray Magic - nu au cine stie ce nuante dar pentru chestii basic vopseaua asta este ieftina si prinde bine.
Duplicolor sau DenBraven - au nuante mai frumoase, sunt putin mai scumpe(desi inca in spectrul de ieftin) - prind ok pe metal, pentru plastic nu pot spune ca le recomand. In special pe cele de la DupliColor care sunt mai mult din gama Automotive. Am vopsit un laptop cu DupliColor Verde Dragon si desi am folosit primer si lac vopseaua tot a sarit foarte usor, in special pe obiectele care au tendinta sa se indoaie.
RustOleum merge pe orice, arata bine, este scumputa, undeva la 50 lei/spray.

Return to “PC Modding”