Placa grafica externa pentru laptop!Help

Tot ce tine de PC MODDING

Moderator: Suport Team

ilussion
Member

Placa grafica externa pentru laptop!Help

Wed Jun 26, 2019 10:34 am

Salutare comunitatea CipFlix,as fi tare recunoscator daca a-ti putea sa ma ajuti cu o parere/idee,am un laptop cu un i7-6700hq si un gtx960m si ma gandeam sa imi adaug o placa video externa pe slotul de m.2,ma gandeam la un 1070 sau 1070ti,credezi ca va exista bottleneck intre ele? Stiu ca se poate adauga pe slotul de pcie express de la wi-fi(ai facut un clip video despre asta) dar eu am un slot de m2 liber,iar cum slotul de m2 are viteza de transfer mai mare decat pcie de la wi-fi,cu atat mai bine! Ce parere aveti? Multumesc si o zi/seara placuta!
SAM
Global Moderator

Re: Placa grafica externa pentru laptop!Help

Fri Jun 28, 2019 10:28 am

Salut,

Ai nevoie de un astfel de adaptor și o sursă (transformator).

Baftă!
"Dacă vrei să vezi zile mai bune,
Tu fii schimbare ce vrei s-o vezi în lume."
ilussion
Member

Fri Jun 28, 2019 6:03 pm

Exact,cautasem asta,dar inainte sa investesc niste bani,doream sa aflu daca totul va functiona,daca a mai facut cineva un astfel de "experiment",sau vreo parere ceva!
SAM
Global Moderator

Fri Jun 28, 2019 11:42 pm

Conectarea la slotul de M.2 sigur va funcționa. Pot să apară dificultăți la conectarea adaptorului, dar este puțin probabil.

Legat de compatibilitate, procesorul este cam slab pentru GTX1070. Sigur va face bottleneck, deci îți recomand GTX1060-6GB sau RX590.
Nu poți conecta ambele plăci video dedicate pentru că nu au suport SLI. În plus, diferența de performanță între ele este destul de mare.
ilussion
Member

Sat Jun 29, 2019 5:09 pm

Si ai cumva vreo idee despre compatibilitatea driver-ului? cum spuneam laptopul avand si el un 960m ,dar adaugand alta placa video,posibil ca driver-ul sa recunoasca si 1060? Care va rula dintre cele 2? Sau se poate dezactiva 960m din bios si sa ramana doar cu integrata! Ai idee?
SAM
Global Moderator

Sat Jun 29, 2019 6:18 pm

În mod normal, atunci când conectezi placa video dedicată la M.2, sistemul de operare o vede și îi asociază un driver universal. Deoarece ambele plăci video sunt NVIDIA, poți selecta care din acestea să fie activate.
Intră în NVIDIA Control Panel (click dreapta pe Desktop) > Manage 3D settings > Preferred graphics processor.
ilussion
Member

Sat Jun 29, 2019 7:51 pm

Am inteles,voi reveni cu un rezultat in momentul ce imi achizitionez placa si adaptorul! Multumesc mult de ajutor!😎

Return to “PC Modding”