Upgrade la PC

Aici puteti discuta despre absolut ORICE!

Moderator: Suport Team

TheDrPanda
Member

Upgrade la PC

Fri Oct 04, 2019 2:18 pm

Buna ziua,

Long story short, am un pc mai vechi de fel si as vrea sa schimb niste componente in el. Am reusit sa schimb GPU-ul, PSU-ul si HDD-urile si as vrea sa modific si placa de baza si procesorul.
Ca sa fie mai usor de inteles pe unde sunt acum cu sistemul, el este configurat astfel:
-CPU este un i5-7500 la 3.40Ghz
-GPU este un RTX 2080 varianta Gaming OC de la MSI de 8GB
-RAM - 24 GB la 2400MHz
-PSU este un Corsair RM750x certificat 80+ Gold (full modulara ATX)
-HDD-urile sunt 2 WD Blue de 1TB fiecare
-toate acestea sunt puse pe o placa de baza Gigabyte B250M-D3H-CF care are ca si casa o carcasa de la Corsair Graphite 780T.
Doresc sa schimb procesorul si placa de baza si dupa putin research(to the moon and back) am decis sa iau urmatoarele:
CPU - i7 9700K la 3.60Ghz Octa Core LGA1151
si Motherboard - ASUS ROG STRIX Z390-E Gaming LGA1151.

Stiu ca sunt compatibile, si doresc sa fac schimbarea asta cat mai repede posibil. Intrebarea este, va fi ceva instabilitate in sistem dupa ce termin de schimbat aceste componente?
Ma uit sa iau ceva de calitate care sa imi permita sa ma joc fara lag sau spike-uri, nu ca si pana acum.

Mentiuni:
-nu voi face OC
-bugetul este cea mai mica problema (caut performanta la un pret decent)
-monitorul principal e un AOC de 32'' curbat la 144Hz, 1ms, 2K
-celalalt monitor e un Samsung antic, FHD la 60hz pe care il voi schimba intr-un AOC FHD la 144hz(dupa ce schimb placa de baza si procesorul)

Imi puteti recomanda un SSD pe M2 NVme pe care sa pun sistemul de operare? Eu cred ca unul de 250GB e suficient..
Va fi nevoie si de un alt cooler pentru procesor sau cel stock e ok? De asemenea, pasta care vine in cutie este buna sau sa iau alta?

Doresc sa aflu o parere sincera si directa despre aceasta configuratie. Daca ai modifica ceva la ea te rog sa iti impartasesti gandurile cu mine, sunt deschis la orice propunere sau critica constructiva!

Multumesc de atentie!
Calitate peste cantitate,
O idee nu poate fi rea, doar inovativa!
SAM
Suport Team Moderator

Re: Upgrade la PC

Sat Oct 05, 2019 8:14 am

Salut,

Nu se pune problema de instabilitate la acest sistem. Mai ales că nu vei face overclock.

Propunerea mea pentru SSD este aceasta.
Dacă ai decis că nu vei face overclock, eu zic că este suficient acel cooler stock. Legat de pastă, poți cumpăra una mai bună, dacă bugetul nu este o problemă.

La memoria principală puteai pune plăcuțe cu frecvențe puțin mai mari, undeva până la 3200 MHz.

Baftă!
"Dacă vrei să vezi zile mai bune,
Tu fii schimbare ce vrei s-o vezi în lume."
TheDrPanda
Member

Re: Upgrade la PC

Sat Oct 05, 2019 8:18 pm

Nu e problema la memoria RAM, voi lua memorii cu frecvente mai mari.
Multumesc pentru sfaturi si recomandari!
Calitate peste cantitate,
O idee nu poate fi rea, doar inovativa!

Return to “Discutii Generale”