Ce placa video este mai potrivita !

Aici puteti discuta despre absolut ORICE!

Moderator: Suport Team

Christian Chriss
Member

Ce placa video este mai potrivita !

Fri Nov 29, 2019 5:26 pm

Salutare cipflix te urmăresc de ceva timp (metaforic vorbind) şi îmi place cea ce faci însă am şi eu o problemă acum ceva timp am cumpărat componente să creez un pc (personal cunoşti sentimentul când este creat de tine faţă de ce poţi cumpăra dacă îl iei gata făcut) toate componentele au fost comandate de pe eMAG bineînţeles. Am intrat pe site şi mi-am comandat:
- Placa de bază [ASUS A88-PRO] |FM2+| (rezoluţie 4k şi tot tacâmul, însă este o problemă o să o las mai jos)
- Procesor AMD A8-6600K APU with Radeon (tm) HD Graphic 3.90 GHz (turbo din placă de bază la 4.4GHz) |FM2|
- Ram (1 x 4 Gb Corsair\1x 2Gb (o firmă ciudată) şi am 2 frecvenţe diferite una este de 1333 Mhz (cea de 2Gb0 şi una de 1600 Mhz (corsair) ştiu ambele merg la 1300 Mhz (nu asta e problemă însă ştiu şi menţionez că nu este "ok")
- Sursa Thermaltake Smart 630W, ATX 12V 2.3
- Carcasa nJoy Ice Cage, fără sursa, Middle Tower, ATX
- Hard disk de 1Tb (îl aveam de la pc-ul vechi)
- Hard disk de 750 Gb (de la un laptop:)) l-am pus la pc)
- SSD 240Gb Kingston (unde ţin windows-ul)
- Monitor LED LG FLATRON E1960 (este mai vechi, îl aveam de la pc-ul vechi)
- Tastatura REDRAGON K506
- Mouse ZALMAN (ZM-M201R)

PROBLEMA CU 4K
Am achiziţionat un tv samsung curbat cu rezolute 4k în speranţa că o să mă uit şi eu să îmi lăcrimeze ochi la filme 4k:)) şi ce crezi conectez tv-ul la pc cu un cablu hdmi şi merge toate bune şi frumoase însă nu merge rezoluţie 4k de ce asta... pe parcurs am aflat am dat email la cei de la asus şi am explicat problema sesizată şi mi s-a spus că este
Normal să nu meargă deoarece am placă de bază FM2+ şi procesor FM2 (fără + acela) şi ce crezi trebuie să îmi iau placa video să meargă sau să schimb procesorul şi m-am hotărât până la urmă să iau placa video: D
Am scris toată configuraţia aici să ştii despre ce este vorba (În mare parte). Cred că ţi-ai dat seama despre ce este vorba "lipseşte" placă video ideea este că m-a cam dus ceva bani pc-ul ăsta şi nu a dat semne că nu ar duce unele jocuri (am jucat nfs run/nfs rivals/nfs hot pursuit/dota/league of legends/cs Go Gta V etc... nu asta e ideea ideea este că vreau să
Îmi achiziţionez o placă video şi nu ştiu care ar fii mai potrivită (placa video de o am pe procesoru grafic este AMD Radeon HD 8570D dacă vreau să iau placa video trebuie automat să fie tot AMD sau pot lua şi nVidia: -/în sensul în care nu vreau să aibe conflicte între ele sau ceva de genu
MENTIONEZ ca eu nu prea ma joc jocuri mai mult ma uit la filme seriale, dar ma gandesc ca vrodata o sa ma si joc !
Bugetul pentru placă video este de 1.200 lei.
Ce îmi poţi recomanda şi mie?

Uite la ce m-am gândit eu:
Placa video XFX Radeon RX 580 GTS XXX, 8GB, 256-bit ====== 937 Ron
Placa video Sapphire NITRO+ RADEON RX 580, 8GB GDDR5, 256-bit ===== 1.136 Ron
Placa video XFX Radeon RX 590 FATBOY, 8GB GDDR5, 256-bit ==== 1.030 Ron
Christian Chriss
Member

Re: Ce placa video este mai potrivita !

Sat Nov 30, 2019 12:46 pm

Am dat comanda de
Sapphire Radeon RX 590 Nitro+ G5 SE 8GB GDDR5 256-bit
M-a costat in jur de 917 Ron oare e buna :?
Cri0
Member

Re: Ce placa video este mai potrivita !

Mon Dec 02, 2019 12:36 pm

Salut! E ok achizitia.
" Expect the best, prepare for the worst! "

Return to “Discutii Generale”