#1 Este bine sa tragem in format RAW?

Discutii si Tutoriale Video / Foto

Moderator: Suport Team

User avatar
Radu
Member
Location: Targoviste
Posts: 19
Joined: Mon Aug 13, 2018 7:36 pm

#1 Este bine sa tragem in format RAW?

Fri Aug 17, 2018 2:33 pm



Ce Sunt Imaginile In Format Raw?
Imaginile in format raw, sunt fisierele de pe aparatul foto care contin toata informatia captata de senzor la momentul fotografierii. Imaginea in format .jpeg este imaginea prelucrata din fisierul .raw. Fisierul jpeg este fisierul procesat de aparatul foto din fisierul .raw. Gandeste la formatul raw ca la negativul digital al fotografiei. Procesand acest fiser printr-un program gen Adobe Lightroom, nu mai lasi procesarea automata in mainile aparatului foto ci o poti ajusta dupa propriile tale preferinte, astfel de multe ori obtinand rezultate mai bune decat procesarea presetata din aparatul tau foto!

Inainte si dupa editarea pozei in format .jpeg

Image

Inainte si dupa editarea pozei in format .raw

Image

Concluzia? Imaginea de mai sus, ne arata comparativ developarea din fisierul .raw aflat in stanga si rezultatul final in dreapta. O imagine clara, bine definita, fara noise cu un cer clar si nuante de albastru.
De ce am ales aceasta tema pentru ziua de azi?
Este simplu! Fie ca suntem amatori sau profesionisti am ales pentru a inaugura aceasta sectiune cu ceva usor dar si foarte important fiindca inca sunt cazuri unde unele persoane trag in format .jpeg si dupa vor si sa le editeze iar rezultatul este dezamagitor iar dupa dau vina pe dslr/mirrorless.
Fotografia este o artă.
GhOsT_x
Member
Location: Timisoara
Posts: 7
Joined: Tue Jan 15, 2019 2:03 pm

Re: #1 Este bine sa tragem in format RAW?

Tue Jan 15, 2019 6:38 pm

Pe scurt :) eu ca fotograf am doar un lucru in minte, RAW doar daca ai de gand sa le editezi, in rest, format normal.
User avatar
cipflixtv
Administrator
Contact:
Location: Timisoara
Posts: 492
Joined: Wed Mar 21, 2018 9:00 pm

Re: #1 Este bine sa tragem in format RAW?

Tue Jan 15, 2019 7:31 pm

dap .. always RAW .. eu incerc sa iau o camera care trage viode in RAW .. dar nu BMPC, ceva mai bun .. cam greu :D
:o CipFlixTV - Ala cu pc'uri pe pereti! :o
Image
GhOsT_x
Member
Location: Timisoara
Posts: 7
Joined: Tue Jan 15, 2019 2:03 pm

Re: #1 Este bine sa tragem in format RAW?

Tue Jan 15, 2019 8:51 pm

cipflixtv wrote:
Tue Jan 15, 2019 7:31 pm
dap .. always RAW .. eu incerc sa iau o camera care trage viode in RAW .. dar nu BMPC, ceva mai bun .. cam greu :D
Eu de ex am un nikon d5300, prima mea camera, acum 5 luni am luat-o, timp de 3 luni am folosit un obiectiv 18-55 kit, acum 2 luni am luat un 70-300 si sunt wow, pozele in raw always, #RAWNATION.

Portofoliu: https://iradulian.tumblr.com/ (Daca va uitati, va rog sa va uitati la toate :)) )

Return to “Tutoriale Video si Foto”